Det behövs ett nytt mått att mäta vetenskaplighet

Ett samgående mellan humanvetenskap och naturvetenskap är ofrånkomlig och alltmer nödvändigt. Men det måste ske på ett sätt som tar hänsyn till bådas särart. Om bibliometri blir det enda sättet att mäta forskningskvalitet väntar en katastrof för humanvetenskapen.Det anser Janken Myrdal, professor i agrarhistoria vid SLU i Uppsala.

Undervisa på engelska väcker många frågor

Kan studenters avhopp bero på att engelska upplevs som för svårt? Hur ska lärarnas egen fortbildning inför krav på att undervisa på engelska gå till? Har man i Sverige svårt att skilja på ”globalisering” och ”internationalisering” och har det i så fall någon betydelse för språkpolicyn vid universitet och högskolor? Och hur ska lärosätena få tillräckligt med resurser för en parallellspråklig verksamhet?

Allt fler studenter får mindre lärarledd undervisning

TCO hade samlat till seminarium i Stockholm i slutet av november under rubriken ”Ont om tid för kvalitet i högskolan”. Förslagen var många om hur denna kvalitet ska bli bättre, med fokus på tid, närmare bestämt antalalet lärarledda timmar. Några av förslagen var: Lärar­täthet som kvalitetsmått, miljardsatsning på utbildning motsvarande den som alliansreger­ingen gjorde på forskning och undervisningsplikt för alla forskare.

Donation på 40 miljoner till Design Management

Ulla Johansson har blivit utsedd till Skandinaviens första professor i Design Management. Professuren har inrättats efter en donation på 40 miljoner kronor från Torsten Söderbergs stiftelse.

Ny offentlighets- och sekretesslag

Vid mina kontakter med medlemmar har det visat sig att många inte har uppmärksammat att sekretesslagen har upphört att gälla och att vi istället har fått en ny lag som reglerar frågor om bland annat offentlighet och sekretess, säger Carl Falck, förbundsjurist på SULF.

(4 sista i personnr)

Tidningen

Ledare