Lärosäten bildar universitet 2008?

Örebro universitet och Mälardalens högskola kan slås samman till ett nytt universitet. Det nya lärosätet kan bli verklighet redan den 1 januari 2008, om de två lärosätenas styrelser får som de vill.

Kvinnliga och manliga prefekter utvecklas olika

Kvinnliga och manliga prefekters utveckling som akademiska ledare skiljer sig diametralt. Kvinnliga prefekter talar med tiden mer och mer om sitt ledarskap som problematiskt, medan de manliga prefekterna ser sitt ledarskap som mer naturligt.

Adjunkter - yrkesgruppen som ökar mest i högskolan

– Vi har ett roligt jobb, men vi måste akta oss så att vi inte jobbar ihjäl oss! Så sammanfattar fem adjunkter, som Universitetsläraren samlat för ett samtal, sin arbetssituation. Alla fem efterlyser mer sammanhållen tid för egen forskning och de hukar under pressen av att fler och fler kurser anordnas för fler och fler studenter, samtidigt som resurserna minskar.

"Kreativa individer måste få utrymme"

Begreppet kreativitet uppfattas positivt. Men vad är kreativitet? Det finns en stor spännvidd i definitionen av ordet, allt från småklurighet till genialitet. Gunnar Törnqvist, professor emeritus i ekonomisk geografi i Lund, definierar begreppet så här: –Det är en människas speciella förmåga att skapa något nytt.

(4 sista i personnr)