SULF kommenterar Björklunds förslag till ny granskningsmyndighet:
Omorganisation löser inte kvalitetsproblemen
En statlig utredning lämnar idag ett delförslag som innebär att tre högskolemyndigheter ersätts av två. Utbildningsminister Jan Björklund vill skapa en ny myndighet som enbart ska granska kvaliteten på utbildningar vid högskolor och universitet.
- Vi på SULF kan inte se att en omorganisation av den kvalitetsgranskande myndigheten inom högskoleområdet i sig leder till förbättrad kvalitet i svensk högskoleutbildning. För en förbättrad kvalitet krävs helt andra åtgärder, såsom höjda ersättningar per student och en reell forskningsankytningresurs, säger Anna Götlind, förbundsordförande SULF.
Sveriges studenter måste kunna erbjudas tillräckligt väl förberedda föreläsningar och seminarier som utgår från aktuella kunskaper och vetenskapliga metoder.
Kommentarer:
Ulrika Herstedt, pressekreterare
telefon 08-505 836 30, mobil 070-796 36 30/
Senast uppdaterad: 2012-01-17